Jak dbać o lokowane włosy? Te wskazówki podkręcą skręt i dodadzą blasku

Mówi się, że panie o prostych włosach marzą o kręconych i odwrotnie – właścicielki loków marzą o prostych. 

Czy to prawda? W każdej legendzie jest ziarno prawdy. Nie da się jednak ukryć, że dzięki nowym kosmetykom oraz technikom pielęgnacyjnym coraz więcej pań skłania się do tego, by wydobywać skręt włosów.

Wbrew pozorom okazuje się, wielu paniom kręcą się włosy! Lub przynajmniej falują.

Pasma o takiej strukturze wymagają specjalnej pielęgnacji, bo dopiero wtedy można wyciągnąć z nich pełny potencjał.

Jak dbać o lokowane włosy? Co robić, by uzyskać efektowne sprężynki bądź delikatne fale, zamiast suchego gniazda na głowie?

W naszej ulkowej społeczności nie brakuje „zakręconych” babeczek, dlatego chętnie podzielimy się naszymi sprawdzonymi technikami pielęgnacyjnymi.

Podpowiemy też, które z naszych akcesoriów pomogą ujarzmić loczki. 

Mówimy prosto o kręconych włosach – zaczynamy.

Lokowane, kręcone włosy – jakie mają cechy i wymagania?

Musisz przyznać, że kręcone włosy rządzą się swoimi prawami.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech loków jest tendencja do przesuszenia i to dużo większa niż w przypadku prostych włosów. Dlaczego tak się dzieje? Często takie włosy mają wysokoporowatą strukturę, czyli ich łuski na łodygach otwierają się szeroko i tym samym tracą nawilżenie. Z tego samego powodu robią się matowe i łamliwe. Plusem jest to, że szybko schną po umyciu.

Wyjątkowa struktura kręconych włosów sprawia również, że mają one zwiększoną łamliwość. Łatwo ulegają czynnikom zewnętrznym, uszkodzeniom mechanicznym.

Na pewno wielu posiadaczkom loczków spędza sen z powiek puszenie włosów

Ze względu na te cechy fryzura potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Celem jest nawilżenie oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, zatem nie żałuj szamponów, odżywek i maseczek. Stawiaj na te zawierające emolienty i humektanty w składzie oraz oleje roślinne.

Znaczenie ma także sposób mycia, bo już na tym etapie można dostarczyć włosom odpowiedniej dawki odżywienia, a także w bezpieczny sposób utworzyć stylowe sprężynki. 

Mamy też porady pielęgnacyjne na zimę: Jak zadbać o włosy pod czapką? 

Czego nie lubią kręcone włosy?

Zanim przejdziemy do tego, co lubią kręcone włosy, należy z codziennej rutyny wyeliminować to, co zdecydowanie im nie służy. Inaczej wszelkie starania będą znikome!

Przede wszystkim loki nie lubią produktów zawierających w składzie alkohol, który prowadzi do przesuszenia. Zamiast tego lepiej wybierać kosmetyki na bazie olejów roślinnych, ale uwaga: popularny olej kokosowy może przynieść odwrotne skutki. Dużo lepiej sprawdza się na prostych, nisko- lub średnioporowatych włosach, a na wysokoporowatych tworzy trudny do ujarzmienia puch. Oczywiście, jego działanie zależy od ogólnej kondycji włosów, więc nie rezygnuj z niego, jeśli przynosi Ci korzyści. Przetestuj go, by wyrobić sobie opinię.

Kolejna „antypatia” włosów kręconych? Agresywne czesanie, zwłaszcza na sucho, potrafi całkowicie zniszczyć strukturę loków. Nie chcesz chyba, by były matowe i pozbawione życia? Bądź delikatna.

Nieprzyjaznym elementem w pielęgnacji włosów lokowanych jest również stosowanie wysokiej temperatury. Lokówki, prostownice to prawdziwi włosowi zabójcy, ale i zwykła suszarka bywa szkodliwa – prowadzi do rozdwajania końcówek oraz osłabienia skrętu. Wobec tego pozostawiaj włosy do naturalnego schnięcia, a jeśli Ci się spieszy i nie możesz obyć się bez suszarki, włączaj chłodny nawiew. 

Podstawowa pielęgnacja loków, która wzmocni skręt

Charakterystykę włosów kręconych mamy za sobą, więc teraz możemy przejść do pielęgnacji, która pomoże Ci podkreślić loki lub wydobyć skręt, gdy podejrzewasz, że Twoje włosy mają do niego tendencję.

W pielęgnacji włosów lokowanych ważne są trzy etapy: mycie, nawilżanie i stylizacja.

Wszystko zaczyna się od wyboru odpowiedniego szamponu. Idealny będzie ten pozbawiony siarczanów i ciężkich silikonów, za to o wysokich właściwościach nawilżających, który odżywi pasma i nie naruszy naturalnej bariery ochronnej skóry głowy.

W Twojej kosmetyczce powinny znaleźć się także maseczki i odżywki, zwłaszcza te zawierające emolienty i humektanty. Składniki te dostarczają nawilżenia w głąb włosów i domykają łuski, dzięki czemu ich łodygi są gładsze, mniej się puszą, zyskują elastyczność oraz pożądaną sprężystość. 

Do stylizacji loków używaj specjalnych kremów lub żeli wydobywających skręt włosów. Te produkty dodatkowo nawilżają, wygładzają, a przy tym nie obciążają fryzury, dlatego zachowuje lekkość oraz zdolność do kręcenia.

Ważne jest również suszenie włosów – najlepiej unikać suszarki, ale jeśli już musisz jej użyć, zawsze korzystaj z dyfuzora i chłodnego nawiewu, by nie naruszać naturalnej struktury loków.

To podstawy pielęgnacji lokowanych włosów, które powinnaś opanować bez problemu. Przy zrozumieniu potrzeb swojej fryzury wprowadzenie nowych nawyków nie powinno nastręczać problemu, zwłaszcza że nie są dużo bardziej rozbudowane niż zasady obejmujące proste włosy.

Sięgnij po sprawdzone pomysły: Fryzury z frotką do włosów

Jak poprawnie myć kręcone włosy?

Teraz omówimy bardzo istotny etap, właściwie najważniejszy, bo to właśnie on zdefiniuje skręt Twoich włosów.

Mycie kręconych włosów, czyli być albo nie być dla sprężynek.

Składa się z kilku etapów, ale nie martw się – gdy je opanujesz, nie będą stanowić dla Ciebie problemu (szczególnie gdy zauważysz efekty).

Zatem: jak myć włosy kręcone? 

Przede wszystkim zaopatrz się w odżywki oraz szampon. Przy kręconych włosach polecana jest metoda mycia OMO, czyli: Odżywka-Mycie-Odżywka. Ten proces pomaga zabezpieczyć włosy przed wysuszeniem i dogłębnie je odżywia.

Co dalej? Zmocz porządnie włosy letnią wodą. Gorąca może wysuszyć skórę głowy i osłabić pasma, a zbyt zimna może nie zmyje dokładnie kosmetyków. 

Kolejny krok: zaaplikuj odżywkę na włosy mniej więcej od 2/3 ich długości do samego końca. 

Dopiero potem nałóż szampon i tylko i wyłącznie na skórę głowy. Wmasuj go delikatnie opuszkami palców. Wykonuj powolne, ale dokładne ruchy, cały czas delikatnie masując. Tak spienisz szampon, dokładnie usuniesz zanieczyszczenia, a jednocześnie wykonasz masaż wzmacniający cebulki włosów i pobudzający meszki włosowe.

Gdy uznasz, że głowa jest czysta, zdejmij pianę, przeciągając ją od nasady po końce włosów. Następnie spłucz dokładnie, usuwając pianę ze skóry głowy oraz włosów – spływająca piana wystarczy, by oczyścić pasma.

Następny krok to nałożenie drugiej warstwy odżywki. Potrzymaj ją przez kilka minut i zmyj.

A teraz punkt kulminacyjny, to, na co właścicielki loków czekają: plopping. Gdy Twoje włosy ociekają wodą, sięgnij po krem lub żel podkreślający skręt włosów. Nałóż go na dłoń w ilości odpowiadającej wielkości ziarnka grochu. Rozprowadź go w dłoniach, a następnie wgniataj we włosy. Staraj się to robić równomiernie, by wszystkie pasma zostały pokryte produktem. Jednocześnie wyciśniesz nadmiar wody, z którą spłynie nadmiar kosmetyku. Zauważysz też, że formują Ci się loczki!

Po tym sięgnij po bawełniany ręcznik lub T-shirt i ugniataj nim włosy, by kontynuować plopping i wstępnie osuszyć włosy. Po tym powinnaś mieć już wyraźnie skręcone loczki. Możesz je tak zostawić lub dosuszyć suszarką z dyfuzorem. Gotowe!

Czesanie kręconych włosów – szczotki i techniki 

Sporo wątpliwości wywołuje kwestia czesania kręconych włosów. Nie ma przeszkód, by to robić, ale w odpowiedni sposób.

Nigdy nie czesz włosów na sucho, ponieważ loki są wtedy podatne na łamanie i tracą swój skręt. Czesz je, gdy są mokre bądź wilgotne, najlepiej wcześniej pokryte warstwą odżywki bądź serum. Kosmetyk ułatwi rozczesywanie. 

Do czesania lokowanych włosów najlepiej używaj grzebienia o szeroko rozstawionych zębach, który delikatnie rozdzieli pasma bez ich niszczenia. Szczotki nie są polecane w przypadku kręconych włosów, chyba że są specjalnie zaprojektowane dla tego rodzaju fryzury. Wybieraj wtedy warianty z miękkimi, elastycznymi i szeroko rozstawionymi ząbkami lub włosiem, które nie uszkodzą delikatnej struktury pasm.

Bardzo ważne: czesz włosy od końcówek po nasadę, co minimalizuje ryzyko wyrywania i tworzenia supłów.

Jak stylizować lokowane włosy? Fryzury bez wysiłku 

Trzeba przyznać, że zadbane kręcone włosy o zdefiniowanym skręcie nie wymagają specjalnej stylizacji. Same w sobie wyglądają olśniewająco i dodają mnóstwo uroku.

Czasem jednak aż korci, by je ładnie upiąć, zwłaszcza na specjalną okazję.

Jakie fryzury dla kręconych włosów są najlepsze? Na pewno klasyczny kok. Wystarczy, że zwiniesz loki w tzw. ślimak z tyłu głowy i podepniesz spinkami bądź zwiążesz gumką. Możesz też wyciągnąć parę kosmyków przy twarzy, by stworzyć romantyczny look.

Inną opcją jest fryzura typu „half-up”, czyli półupięcie – związujesz górną część włosów w kok lub kucyk, a resztę zostawiasz luźno opadającą na plecy. Rewelacyjnie wypadnie przy długich lokach.

Doskonałą opcją są wszelkiego rodzaju warkocze. Klasyczne lub bardziej fantazyjne – może korona z loków wokół głowy? Dzięki warkoczom nie musisz martwić się o strukturę loków, a przy tym urozmaicisz swój wizerunek.

Akcesoria do kręconych włosów – ułatwisz sobie z nimi życie

Tego fragmentu nie mogłyśmy się doczekać. W końcu w kwestii akcesoriów do włosów jesteśmy specjalistkami!

Najpierw jednak parę praktycznych wskazówek. Wśród akcesoriów, które sprawdzą się w pielęgnacji loków, należy wymienić ręczniki z mikrofibry lub bawełny, ponieważ są delikatne i przyspieszają schnięcie włosów bez puszenia. 

Kolejna rzecz: dyfuzor. To sprzymierzeniec każdej właścicielki loków. 

A teraz gumki do włosów. Trudno się bez nich obyć. W szczególności polecamy modele wykonane z gładkich materiałów. W naszej ofercie znajdziesz frotki satynowe maxi, niezwykle gładkie, ale jednocześnie solidnie trzymają się na włosach. Nie będą się zsuwać.

Przy kręconych włosach docenisz też opaski. Dla dekoracji polecamy właściwie każdą, choć doskonale wiemy, że to Marszczulki i Kajki skradły serca naszych klientek. Wystarczy założyć je na włosy i od razu fryzura nabiera wyrazu.

Opaski sprawdzą się zawsze wtedy, gdy nie masz czasu układać włosów – wtedy po prostu zbierz je opaską i gotowe! Odsłonisz twarz, a reszta pukli będzie układać się z tyłu głowy.

Ciekawostką jest to, że niektóre nasze opaski mogą doskonale zastąpić czapkę w chłodne dni. W takiej roli często występują opaski Twistula, w szczególności z serii Velvet. Są ciepłe, a dzięki miękkiemu, welurowemu materiałowi nie odkształcają włosów i są bardzo delikatne. To wyjątkowa alternatywa dla klasycznych nakryć głowy.

Zainspiruj się: Jak nosić opaski do włosów zimą?

Wokół kręconych włosów krążą niekiedy opinie, jakoby były trudne w utrzymaniu, ale jeśli dotarłaś do tego momentu artykułu, wiesz już, że wcale tak nie musi być.

Wystarczy poznać jedynie charakterystykę kręconych włosów, ich potrzeby, a wtedy pielęgnacja przychodzi wręcz naturalnie. 

Trzymając się niniejszych zasad, bez problemu wyczarujesz na swojej głowie piękne sprężynki. Pomogą Ci w tym nasze akcesoria!

A jeśli szukasz jeszcze więcej porad, wskazówek i inspiracji, znajdziesz je na naszym profilu na Instagramie: @ulandka. Każdego dnia wrzucamy nowe pomysły, ale pokazujemy też kulisy działania marki i zawsze na bieżąco informujemy o nowościach lub akcjach specjalnych.

Nasza działalność nie mogłaby obyć się bez wsparcia ulkomaniaczek, czyli największych opaskowych fanek. Możesz do nich dołączyć na FB, do specjalnej grupy ULKA Girls. Zdziwisz się, ile pomysłów na noszenie opasek mają nasze klientki!